Dünya'nın Sessiz Kaldığı Katliamları İyi Biliyoruz !26 Şubat 2018 - 15:17, Pazartesi

Katliamın 26.Yılında Hocalı Anıtında düzenlenen anma programında konuşan Başkan Öztürk, " Dünya'nın sessiz kaldığı katliamları biliyor ve sessiz kalmıyoruz. Gençler, tarihimizi gerçek tarih yazarlarından okuyun" dedi.

26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından katledilen soydaşlarımız Erenler Hocalı Parkında düzenlenen törenle anıldı. Anma programına Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Şair-Yazar Yasmin Korkut ve Sakarya Üniversitesi Azerbaycanlı Öğrenciler Topluluğuna mensup gençler katıldı. Her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan program Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün açılış konuşmasıyla devam etti.

“Tarihimizi Gerçek Tarihçilerden Okuyun”

Başkan Öztürk, “26 yıl önce bugün Ermeni katillerince Türk toprağı Karabağ’ın Hocalı kasabasında tüm soydaşlarımız çocuk, kadın, yaşlı denmeden katledilmiştir. Öncelikle anma programımız vesilesiyle katledilen soydaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Hollanda, sözde Ermeni Soykırımını destekleyen yeni bir karar aldı. Bu kararı alanlar Hocalı’da, Balkanlar’da, Ortadoğu’da, Afrika’da ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptıkları katliamları görmezden geliyorlar. Bu katliamlara dünya kör, sağır, dilsiz kalıyor. Fakat biz bunları iyi biliyoruz ve bugün burada katliamlara sessiz kalmıyoruz. Can Azerbaycan’dan katılan gençlere söylemek istediğim; Lütfen bu katliamları unutmayın ve unutturmayın. Türk tarihimizi gerçek tarih yazarlarından okuyun. Geçmişinizi unutmayın, unutturmayın” diye konuştu.

“Bizim İçin Gurur Kaynağı”

SAÜ Azerbaycanlı Öğrenciler Topluluğu adına konuşan Oktay Bayram ise “Hocalı’da katledilen vatandaşlarımızı anmak için buradayız. Tarih hiçbir şeyi unutmaz. Burada insanlık suçunu unutmamak ve bir daha böyle bir katliamın yaşanmaması için elimizden geleni yapmak vatan borcumuzdur. Programı düzenleyen saygıdeğer Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e ince davranışlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu bizim için bir gurur kaynağıdır.” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Erenler Belediye Başkanlığı adına hazırlanan çelenk katledilen Azerbaycanlı soydaşlarımız adına yapılan anıtın önüne bırakıldı.

Diğer Haberler